Předně je třeba mít připravené příslušné dokumenty.
K superlegalizaci jsou předkládány vždy originály listin, výjimkou jsou diplomy a vysvědčení, ty se můžou superlegalizovat na
notářsky ověřené kopii.
Apostila se
může provádět jak na originální listině, tak i na její notářsky ověřené kopii, což záleží na druhé straně, která bude dokument přijímat. Každý typ dokumentu má odlišné podmínky a postup pro jeho apostilizaci nebo superlegalizaci. Proces vyššího ověřování listin se vždy skládá ze 3 kroků:
1. apostila nebo superlegalizace originálního dokumentu,
2. soudní překlad apostilovaného nebo superlegalizovaného dokumentu (v případě potřeby),
3. apostila nebo superlegalizace soudního překladu (v případě potřeby).Během ověřování je třeba navštívit několik úřadů (záleží na typu dokumentu a zda se apostiluje nebo superlegalizuje i soudní překlad), ale celkový počet úřadů se může vyšplhat až na sedm. To, jaké úřady bude pro získání ověření potřeba navštívit, záleží nejen na tom, v jaké zemi potřebujete listinu použít, ale i na typu legalizovaného dokumentu.
U apostily je originál dokumentu nebo jeho notářsky ověřená kopie nejprve opatřen apostilní doložkou a poté je proveden soudní překlad. Při superlegalizaci je počáteční postup obdobný – listina je nejprve ověřena na tuzemských úřadech a poté je vyhotoven její soudní překlad. Následně ale musí být tento překlad ověřen na zastupitelském úřadu země, pro kterou listiny ověřujeme. Apostilu i superlegalizaci nemusí nutně vyřizovat vlastník dokumentů, a tak
za vás vše můžeme vyřešit a vy ušetříte čas a budete mít jistotu, že vše je vyřízeno tak, jak má být. Některá velvyslanectví jako například velvyslanectví Čínské lidové republiky vyžadují pro jednání v zastoupení ověřenou plnou moc – v takovém případě vás o tomto budeme včas informovat a také vám zašleme vzor plné moci.